Projekt 2009

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie przystąpił do realizacji drugiej edycji projektu realizowanego na podstawie przygotowanego wniosku o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki , Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej ,Działanie 7.1.1 rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodki Pomocy Społecznej pn. „ Z bezradności do aktywności – program aktywizacji w gminach Tarnów, Pleśna i Skrzyszów”

Charakterystyka projektu



Cel projektu

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie Pleśnej i Skrzyszowie realizuje partnerski projekt systemowy pt „ Z bezradności do aktywności – program aktywizacji w gminach Tarnów, Pleśna i Skrzyszów” .
Po analizie przyczyn udzielania pomocy przez GOPS Tarnów, Pleśna i Skrzyszów stwierdzono, że wśród przyczyn zagrożenia socjalnego rodzin na pierwsze miejsce wysuwa się bezrobocie, zaś następnym czynnikiem jest bezradność w prowadzeniu gospodarstwa domowego.
Rodziny wielodzietne stanowią z kolei grupę najbardziej zagrożoną ubóstwem.
W ostatnich latach we wszystkich trzech gminach obserwuje się wzrost liczby rodzin i osób, którym udzielana jest pomoc ze względu na bezradność wynikającą z wielodzietności.
Społecznymi przyczynami występujących problemów są również nieaktywne postawy życiowe, niska samoocena, brak otwarcia na zmiany oraz nie ukierunkowanie rozwoju osobistego i zawodowego osób nieaktywnych zawodowo.

Realizując projekt beneficjenci objęci zostaną kompleksowym wsparciem, w ramach którego przewidziane są m.in. Spotkania z psychologiem, warsztaty poszukiwania pracy, szkolenie z zakresu gastronomii i krawiectwa.
Założeniem projektu jest realizacja podstawowego celu pomocy jakim jest udzielanie osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym wsparcia w zakresie przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych poprzez zwiększenie ich aktywności zawodowej.

Grupa docelowa

Grupę docelową będzie stanowić łącznie 35 osób objętych pomocą trzech Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej w Tarnowie(15 osób),Pleśnaj i Skrzyszowie(po 10 osób).
Grupę beneficjentów bedą stanowić osoby korzystające z pomocy społecznej, króte nie pracują a powodem zakwalifikowania do udzielenia im pomocy przez GOPS jest dodatkowo wielodzietność rodzin.
Wybór grupy zoatał podyktowany tym, że grupa tych podopiecznych wymaga intensywnej aktywizacji, jest chętna do współpracy, a wcześnie udzielona pomoc zwłaszcza w przypadku osób młodych, przyczyni się do zerwania z pewnymi przyzwyczajeniami czyb wręcz uzależnieniem się w przyszłości od świadczeń otrzymywanych z OPS.
Proces rekrutacji będzie przebiegał z uwzględnieniem zasady równych szans i równości płci.
Do udziału w projekcie zostaną zapraoszone osoby które wstępnie zadeklarowały już chęć uczestniczenia w nim.
Informacja o projekcie dotrze do wszystkich potencjalnych beneficjentów ( prasa lokalna, siedziba biura projektu u Lidera i Partnerów, strona internetowa OPS )

Działania w projekcie

Ze względu na specyfikę grupy docelowej i złożonośc problemów w rodzinach beneficjenci zostaną objęci kontaktami socjalnymi – instrumenty aktywnej intagracji.
Realizacja kontraktów socjalnych oparta jest na instumentach aktywizacji społeccznej i edukacyjnej.
Spotkanie grupowe z psychologiem (8 h) – warsztaty praca nad samooceną i dążeniem do zmiany w którym weźmie udział 35 osób
Szkolenie z pedagogiem(6 h) – problemy wychowawcze, praca z „trudnym dzieckiem” w krórym udział weźmie 35 osób
Trening kompetancji społecznych połączony z warsztatami aktywnego poszukiwania pracy (24 h) poszerzony o moduł grupowego doradztwa zawodowego (4 h) w którym udziałm weźmie 35 osób

Dodatkowo dla beneficjentów projaktu zorganizujemy:

-Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy ( 18h) jako element szkolenia przyszłego pracownika
-Praktyczny kurs gotowania (70 h) – w programie m.in. Gospodarowanie budżetem domowym, podstway zdrowego stylu życia i zdrowego żywienia, nakrywanie do stołu, przykłady dekoracji itp.
-Kurs krawiecki (ok.50 h) – w programie “jak zrobić coś z niczego” elementy kroju i szycia
-Kurs florystyczny (ok.70 h)
-Podstawy obsługi komputera (28h)

Dodatkowo w okresie wakacji zostanie sfinansowany letni wypoczynek “Moja wakacyjna przygoda” dla 1-2 dzieci opiekunów prawnych biorących udział w projekcie

Rezultaty

Zakładane rezultaty twarde projektu to:
-35 klientów OPS podpisze kontarkty socjalne
-32 osoby zakończy udział w projekcie
-32 osoby skorzysta ze spotkań z psychologiem, pedagogiem oraz treningu kompetencji społecznych
-32 osoby ukończy kurs praktycznej nauki gotowania /szycia/florystyki/podstaw obsługi komputera

Rezultatami miękkimi projektu będą:

1.wzrost poziomu samooceny i wiary we własne siły
2.wzrost motywacji do usamodzielnienia się i poszukiwania pracy
3.wzrost chęci do podjęcia zatrudnienia
4.zadowolenie z uczestnictwa w projekcie wyrażone przez uczestników projektu

Sukcesem projektu będzie wyposażenie 32 osób w wiarę I umiejętności w zakresie poszukiwania zatrudnienia, zmiana postaw które dotąd utrudniały znalezienie pracy.
Projekt przyczyni się w przyszłości do poprawienia sytuacji zawodowej tych osób I sytuacji życiowej ich rodzin.
Pracownicy realizujący projekt będą dbać o osiągnięcie wskaźników projektu i zapobiegać ewentualnej rezygnacji z udzielonego w ramach kontraktu wsparcia.
Całkowity koszt projektu wyniesie w 2009 roku 366 135,71 zł z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego stanowi kwta 327 691,46 zł. Pozostała część to wkład własny w formie zasiłków celowych dla uczestników projektu.

.

Copyright by *, Wszystkie prawa zastrzeżone.